מחקר מבוקר שפורסם לאחרונה בעיתון רפואי מהמובילים בעולם מצא כי טאי צ'י עשוי להיות מועיל עבור חולים הלוקים בפיברומיאלגיה. תוצאות המחקר מראות כי הסימפטומים השתפרו באופן משמעותי לאחר 12 שבועות בלבד של תרגול טאי צ'י.

תרגול טאי צ'י המתאפיין בתנועות איטיות וזורמות נמצא מועיל יותר להפחתת כאב וסימפטומים אחרים של פיברומיאלגיה מאשר תרגול מתיחות רגילות. כך עולה ממחקר חדש שפורסם בכתב העת היוקרתי New England Journal of Medicine.

פיברומיאלגיה היא כאב ברקמת החיבור ובשרירים, ושם המחלה בעברית הוא דאבת השרירים. מדובר בכאב כרוני מפושט וברגישות עזה על פני מקומות רבים בגוף בצירוף עייפות. בעולם כ- 200 מיליון חולים במחלה הגורמת סבל רב. עיקר הלוקים במחלה הן נשים בגילאי הביניים.

התסמונת פוגעת קשות ברמת התפקוד המקצועי, החברתי והמשפחתי של הלוקים בה. בתסמונת מטפלים בדרך כלל ריאומטולוגים, אף שבניגוד למחלות ריאומטולוגיות אחרות, אין בפיברומיאלגיה עדות לדלקת. 

טרם ידוע לגמרי ממה נגרמת פיברומיאלגיה. נראה שלתסמונת יש רקע גנטי, שכן הסיכון ללקות בה גדל אם במשפחה הקרובה יש מישהו שסבל ממנה או שעדיין סובל ממנה. ידוע גם שאירועים טראומתיים שונים, בעיקר לחץ נפשי כבד, עלולים להביא להתפרצות התסמונת. יתכן גם קשר בין זיהומים שונים לבין התפרצות המחלה.

לפיברומיאלגיה מספר תסמינים שכיחים. המרכזי מביניהם הוא כאב כרוני ומפושט בכל מערכת השרירים, המפרקים והשלד, ובמיוחד בצוואר ובגב, ברגליים ובידיים. מנוחה אינה מקלה על הכאב ולעתים אפילו מחמירה אותו. תסמינים נוספים הם רגישות למגע על פני נקודות מסוימות בגוף, כאבי ראש וסחרחורות, בעיות במערכת העיכול והפרעות שינה הגורמות לעייפות רבה במשך היום.  

במחקר שנערך לבדיקת השפעות תרגול טאי צ'י על חולים בפיברומיאלגיה השתתפו 66 מטופלים. מחציתם עברו שיעורי טאי צ'י של 60 דקות פעמיים בשבוע וקיבלו DVD כדי להתאמן בבית 20 דקות ביום. היתר עברו הרצאות חינוך לבריאות פיזית ונפשית וביצעו תרגילי מתיחות הדומים למתיחות שעושים בבוקר.

תוצאות המחקר לא השאירו מקום לספק.

במצבם של המתנדבים שעברו שיעורים של אומנות הלחימה טאי צ'י נצפה שיפור בתוך שלושה חודשים בלבד. החוקרים מדווחים כי מלבד השיפור בכאב היה גם שיפור במצב הרוח הירוד שממנו סבלו רבים מהמתנדבים. רובם המוחלט דיווח על שיפור משמעותי באיכות חייהם. 

בהשוואה למטופלים בקבוצת המתיחות, המטופלים שהתאמנו בטאי צ'י דיווחו כי המחלה הרבה פחות חמורה אצלם. על פי החוקרים מטופלים אלו דיווחו כי הם גם ישנו יותר טוב, הרגישו טוב יותר, חוו פחות כאב, חשו יותר אנרגיה והרגישו טוב יותר מבחינה נפשית ופיזית.

נתון מדהים נוסף, שליש מהמתנדבים בקבוצת הטאי צ'י הפסיקו לקחת תרופות בהשוואה לשישית בקבוצת המתיחות.

החוקרים מדדו את ההבדל אצל המטופלים בין היתר באמצעות סרגל שמדרג תסמיני פיברומיאלגיה ודרג אותם בסולם השוואתי מ 1 עד 100. הציונים של המתנדבים בקבוצת הטאי צ'י השתפרו ב 28 נקודות בממוצע בהשוואה לשיפור ממוצע של 9 נקודות בקרב מתנדבי קבוצת המתיחות.

החוקרים הוסיפו כי בקרב מטופלי קבוצת הטאי צ'י נראו תוצאות טובות יותר אפילו מאשר תוצאות שדווחו בניסויים קליניים עם תרופות לטיפול בפיברומיאלגיה. 

על אף המסקנה הברורה כי תרגול טאי צ'י אכן מסייע לחולי פיברומיאלגיה, יש לציין כי 10% – 20% מהמטופלים בקבוצת הטאי צ'י לא הרגישו שאומנות הלחימה עזרה להם.