מחקר מבוקר מצביע על שורה של יתרונות לאימוני טאי צ'י במהלך טיפול כימותרפי ולאחריו בחולי סרטן ריאות. 

המסקנה: האימונים משפרים חיוניות ומפיגים עייפות פיזית ונפשית.

 אונקולוגיה איטנגטרטיבית היא תפיסה טיפולית הוליסטית המשלבת בין רפואה טבעית על גווניה השונים לבין הגישה הרפואית הקונבנציאונלית בטיפול בחולי סרטן. מטרת השילוב היא להעצמת ההשפעה של הטיפול הרפואי והגברת סיכויי ההחלמה, לצד חיזוק נפשי וגופני במהלך טיפולים כימותרפיים, כירורגיים ואחרים הגורמים לעתים קרובות תופעות לוואי קשות.

במחקר שתוצאותיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Pain and Symptom Management, ביקשו חוקרים מבית החולים טאיז'ו שבסין לבדוק את השפעתו של תרגול טאי צ'י על עייפות הנלווית לטיפול כימותרפי בקרב חולי סרטן ריאות.

החוקרים ערכו מחקר אקראי ומבוקר בקבוצה של 96 חולי סרטן ריאות שקיבלו טיפול כימותרפי. המחקר בוצע במרכז רפואי בודד ונמשך כשנתיים, מינואר 2012 עד דצמבר 2014. החולים הוקצו אקראית לשתי זרועות המחקר, בזרוע ההתערבות נערכו אימוני טאי צ'י בני כשעה מדי יומיים, ובזרוע הביקורת נערכו אימונים גופניים בעצימות נמוכה זהים בתדירותם ובאורכם לאימוני הטאי צ'י. המחקר נמשך 12 שבועות.

נקודת הסיום הראשית הוגדרה כשינוי במידת העייפות על פי אומדן מתוקף. תוצאות המשנה כללו שינויים בציונים ספציפיים של תת פרקים באומדן זה. הערכת החולים בוצעה בשלוש נקודות זמן: T0 – לפני התחלת הטיפולים הכימותרפים, T1 – לפני מחזור שלישי של הטיפול הכימותרפי ו T2 – בסיום המחזור הרביעי של הטיפול הכימותרפי.

בשבוע השישי של המחקר ובשבוע ה 12 אומדני העייפות בזרוע הטאי צ'י היו נמוכים באופן מובהק בהשוואה לאומדני זרוע הביקורת. בשבוע השישי רמת העייפות הכללית והפיזית של חולים בקבוצת הטאי צ'י היו נמוכות יותר ורמת המרץ גבוהה יותר. תבנית פערים זהה נצפתה גם בשבוע ה 12 של המחקר. עם זאת בציוני תת פרקי העייפות הרגשית והמנטלית לא נרשמו פערים בעלי מוהבקות בין הקבוצות. 

החוקרים מסכמים כי טאי צ'י התגלה כטיפול משלים יעיל המסייע להפגת עייפות ותורם למרץ וחיוניות בקרב חולי סרטן ריאות שנמצאים במהלך טיפול כימותרפי פעיל. המחקר מצטרף לשורת עבודות בעשורים האחרונים המצביעים על חשיבותו של הטיפול האונקולוגי האינטגרטיבי.

מקור:

Tai Chi Exercise for Cancer-Related Fatigue in Patients with Lung Cancer Undergoing Chemotherapy: A Randomized Controlled Trial Zhang, Li-Li et al. Journal of Pain and Symptom Management

ערך: ד"ר צבי שליטנר