שיטת צ'אנג מינג

במרכז הישראלי לטאי צ’י נלמדת שיטת צ'נג מינג המשלבת את שלושת אמנויות הלחימה הפנימיות: טאי צ'י, שינג אי, בה גואה. השם "צ'אנג מינג" הוא כינויו של מייסד השיטה גרנד מאסטר וונג שו צ'ין. יורשו של גראנד מאסטר וונג שו צ'ין, וראש השיטה כיום, הוא מאסטר וונג פו לאי.

גראנד מאסטר וונג שו צ'ין ייסד את השיטה לאחר שלמד והתמחה בכל שלושת אמנויות הלחימה. כיום נחשבת שיטת צ'אנג מינג לאחת השיטות השלמות בעולם המשלבות את שלושת אמנויות הלחימה הפנימיות העיקריות: טאי צ'י, שינג אי, בה גואה.  

כמומחה לצ'י קונג ולמדיטציה, שילב גראנד מאסטר וונג שו צ'ין גם תרגילים מתחום זה. מטרתם לפתוח את המרידיאנים, לעורר ולהגביר את זרימת הצ'י בגוף, להשיג עוצמה פנימית מוגברת ושפר את הבריאות הכללית.

גראנד מאסטר וונג שו צ'ין

גראנד מאסטר וונג שו צ'ין נהג לומר, כי לאחר חמישים שנים של לימוד אמנויות לחימה, עדיין לא יעז לומר כי הגיע לשליטה מלאה. "אני עדיין לומד ומרוצה מכך. כולי ענווה אל מול גדולתם ונדיבותם של מורי על שקיבלוני והסכימו ללמדני".

גארנד מאסטר וונג שו צ'ין נולד בסין והקדיש את חייו ללימוד ולהפצת אמנויות לחימה. פרסומו העיקרי בא לו בזכות כישוריו באמנות הבה גואה. בסין למד תחת מספר מאסטרים מפורסמים, ביניהם צ'אנג צאו טונג, וואנג שיאן צ'אי ושיאו האי פו.

בשנת 1949, עם תום מלחמת האזרחים בסין, היגר לטיוואן והתישב בטאי צונג. כבר אז נודע כמורה דת מוביל ומורה גדול לאמנויות לחימה. עם הגיעו לטיוואן התקבצו סביבו תלמידים רבים ושמו הגיע עד לפקידי ממשלה בכירים שבטאיפיי הבירה שביקשו להיות לתלמידיו. 

באותה העת לא היו מוכרות ביפן אמנויות הלחימה הסיניות. האיגוד היפני לאמנויות לחימה פנה לממשלה בטיוואן בבקשה לשלוח ליפן אמן לחימה שילמד שם. הטיפול בבקשה הגיע לצ'ן פאן לינג, יו"ר איגוד אמני הלחימה בטיוואן. הבקשה הייתה לאתגר גדול שכן אמני לחימה סינים רבים חששו מעימותים עם אנשי אמנויות לחימה יפניות. היחיד שנענה לאתגר היה גראנד מאסטר וונג שו צ'ין.

בספטמבר 1959 הגיע גראנד מאסטר וונג שו צ'ין ליפן עם תואר של שגריר התרבות הסינית, תואר רב כבוד. אמני לחימה יפנים, ששמו של המאסטר הגיע לאזניהם, רצו לראותו ולהתנסות בקרב איתו. איש מהם לא הצליח להביס אותו ורבים אף הפכו בעקבות כך לתלמידיו. גראנד מאסטר וונג שו צ'ין הפך לדמות מוכרת ביפן, הוא הוזמן כאורח לכינוסים של סגנונות לחימה שונים ביפן ותמונותיו התפרסמו בכל העיתונים.

כך עשה במשך שמונה שנים לפני ששב לטייוואן. בזמן שהותו ביפן לימד בין השנים 1963 – 1966 במועדון ה"קורו-לו" של הפדרציה לקראטה. טובי הלוחמים בעולם, ממזרח וממערב באו לנסותו וללמוד ממנו, ביניהם המתאגרף המפורסם ג'ק דמפסי, שומרי הראש של המשפחה המלכותית ביפן ולוחמים בעלי דרגות גבוהות בקראטה. רבים מתלמידיו הגיעו אחריו לאחר מכן לטייוואן על מנת להמשיך בלימודיהם.

את השלמת השיטה כפי שהיא כיום סיים גראנד מאסטר וונג שו צ'ין על ידי שילוב קאטה ייחודית של טאי צ'י שפותחה בשנות העשרים בסין על ידי הפדרציה לאמנויות הלחימה. גראנד מאסטר וונג שו צ'ין שינה את הקאטה בהתאם להבנתו, וכך יצר סגנון ייחודי המנצל את יתרונות הטאי-צ'י כבסיס להמשך הלימוד וככלי לשיפור הבריאות והשגת שלווה פנימית. "טאי צ'י הוא השורש של השורשים", נהג תמיד לומר.

כוחו של גראנד מאסטר וונג שו צ'ין, כישרונו באמנויות לחימה ויכולתו לספוג מהלומות ישירות ללא השפעה נראית לעין, הפכו לאגדה בקרב העוסקים באמנויות לחימה והונצחו בכתבי עת ובספרים ברחבי העולם.

גראנד מאסטר וואנג שו צ'ין הלך לעולמו ב 8 בספטמבר 1981 בטייוואן עקב סיבוכים של מחלת המלנומה.

מאסטר וונג פו לאי

מאסטר וונג פו לאי, ראש השיטה העולמית, החל להתאמן בשיטה כבר בהיותו בן 16 אצל גראנד מאסטר וונג שו צ'ין בטיוואן. הוא הצליח ללמוד את כל תורתו של מורו בטאי צ'י, שינג אי ובה גואה.

גראנד מאסטר וונג שו צ'ין הציג לראשונה את מאסטר וונג פו לאי בפני אמני לחימה שהתאמנו בבית ספר לאמנות לחימה בחווה חקלאית בטיוואן. באותה הופעה בפני קהל הופיע מאסטר וונג פו לאי בקאטת שינג אי לן חואן.

מאז מותו של מאסטר וונג שו צ'ין בשנת 1981, המשיך מאסטר וונג פו לאי את צוואתו של מורו להפיץ את השיטה בעולם.

מאסטר וונג פו לאי המשיך לקדם את פעילות עמותת צ'אנג מינג שהקים גארנד מאסטר וונג שו צ'ין. כיום העמותה מוכרת באופן רשמי על ידי ממשלת טאיוואן ויש לה סניפים רבים ברחבי העולם ביניהם ביפן, אוסטרליה, ארצות הברית וישראל. מאסטר וונג פו לאי מבקר בכל אחד מהסניפים מידי שנה ומעביר שם סמינר בן מספר ימים.

באחד מביקוריו בישראל העניק למרכז הישראלי לטאי צ'י שתי קליגרפיות בכתב ידו. מקליגרפיות אלו ניתן ללמוד על גישתו הבלתי מתפשרת של מאסטר וונג פו לאי ללימוד אמנות לחימה ככלי לפיתוח אישי והשפעה מיטיבה על הסביבה.

במגילה הקצרה יותר כתובות שתי מילים שפירושן "אתיקה של אמנויות לחימה". האחריות של הלוחם, האדם המתאמן באמנויות לחימה, היא לשמור את מוחו ונשמתו "נכונים" ונקיים, לשמור על תודעה ונפש ללא רבב (אמת ולא שקר), ולהעביר זאת לדור הבא. 

במגילה הארוכה כתובות חמש מילים שנאמרו על ידי גראנד מאסטר וונג שו צ'ין לפני מותו שמתארות את הצמיחה של אמן הלחימה: מיומנויות, יישום, אמנות, פילוסופיה, דרך הטבע. 

על אישיותו המיוחדת של מאסטר וונג פו לאי ניתן ללמוד מהדברים הבאים אותם אמר באחד מהסמינרים שהעביר בישראל: "למרות שאנו חיים שונה נוכל להתחבר כי אנחנו מתאמנים באותה הדרך. כשנפגשים אנשים שמתרגלים אותה קאטה אין הבדל ביניהם אף אם הם באו מארצות שונות, למרות שכבני אדם הם שונים זה מזה. אין הבדל כי הלב והרוח שלהם מכוונים לאותו הדבר. העניין הוא לא מזרח מערב אלא מה האינדיבידואל מוכן לעשות כדי ללמוד. האימון באמנות לחימה הוא אישי. מי שמתאמן לומד, מתנסה, צובר ניסיון, ידע וחוכמה".

מאסטר הואנג שו צ'ון

מאסטר הואנג שו צ'ון היא תלמידתו הראשונה והוותיקה ביותר של גראנד מאסטר וונג שו צ'ין. ביחד עם אחיה לשיטה, מאסטר וונג פו לאי, היא משקיעה את כל זמנה ללימוד השיטה והפצתה בעולם. 

מאסטר הואנג שו צ'ון מדברת על תחושתה בנוגע לבית הספר ולשיטה: 

"הבית שלי הוא הבית של כולכם ואני מקווה שבית הספר הוא הבית השני של כולם. אימרה סינית היא: למה ההר כל כך גבוה כי הוא לא דוחה אף אבן קטנה, אף לא גרגר עפר וכך נוצר ההר הגדול הזה. למה הים כה גדול ועמוק, כי הוא מקבל לתוכו לא רק נהרות גדולים אלא גם נחלים קטנים לכן הוא כה עמוק וגדול.

לכן בשיטה שלנו אנו חושבים שעם כל אחד חדש שבא נוסף לנו כוח. אומרים שקל לשבור מקל קטן, קשה יותר לשבור שניים שלושה מקלות ביחד וכשיש הרבה אי אפשר לשבור אותם בכלל. אם נוכל להתלכד כוחנו יהיה גדול יותר."

למאסטר הואנג שו צ'ון אישיות מיוחדת במינה והיא מהווה השראה לכל תלמיד ותלמידה בבית הספר. כאשר היא נשאלה האם הטאי צ'י עושה משהו לנפש ומשנה את האישיות אחרי שמתאמנים הרבה שנים, ענתה:

"שיטה זו רכה מאוד ומלמדת להגדיר את העצמי ולוותר על הזויות החדות, לכן היא טובה גם לשיפור יחסים אישיים. ההרמוניה אינה רק בין היין והיאנג הפנימי, האימון בטאי צ'י מביא להרמוניה גם ביחסים עם העולם החיצוני, בין גברים ונשים ואפילו בהיבט הגלובלי.

זו הדרך הטובה ביותר ללמוד לוותר על האגו. בסין וביפן, כשנכנסים לדוג'ו צריך לקוד קידה, זה מלמד צניעות וענווה. כשרואים את המורה או את המדריך גם כן קדים. זה מוריד את האגו. כשאנחנו עושים הרבה פעמים תנועה פשוטה זו אנו מאפשרים לעצמנו להיות הרבה יותר צנועים ופתוחים לקבלת אנשים אחרים."

מאסטר הואנג שו צ'ון מתלווה דרך קבע לביקוריו של מאסטר וונג פו לאי בישראל. היא בעלת ידע נרחב ומעמיק בטכניקות מגוונות של צ'י קונג ומדיטציה ומעבירה סדנאות בנושא.