שינג אי

שינג אי צ'ואן היא אמנות לחימה אינטנסיבית המדגישה שימוש בכוח מתפרץ ובתנועה מהירה. פרוש השם המחבר בין צורה לבין כוונה מעיד על קשר בין איכות התנועה לתודעה, ומדגיש את שילוב כוחות הנפש בכוחות הגוף ליצירת עוצמה מאוחדת גדולה יותר.

בשיטת צ'אנג מינג מהווה השינג אי את הבסיס לשימוש בפא ג'ינג שהוא ביטוי לכוח מתפרץ הנובע מהמרכז ועושה שימוש בתנופת הגוף כולו. זוהי גם הסיבה שמדובר בסגנון אפקטיבי במיוחד.

שלבי הלימוד

התרגול הבסיסי בשינג אי הוא תרגול חמשת האלמנטים או חמשת האגרופים. כל אגרוף מייצג אלמנט של הרפואה הסינית: פי צ'ואן – מתכת, צואן צ'ואן – מים, פנג צ'ואן – עץ, פאו צ'ואן – אש, הונג צ'ואן – אדמה.

על אף שהתנועות אינן מורכבות ופשוטות ללמידה, הן מכילות פרטים רבים ואבחנות דקות. דרוש אימון של שנים רבות כדי להגיע להבנה אמיתית של התנועות ולניצול מלא של האיכות שבהן.

תרגול נוסף בשינג אי הוא שתים עשרה החיות, המייצגות טכניקות של התקפה לאזורי מטרה שונים בגוף. שתים עשרה החיות הן: נמר, סוס, נץ, דוב, נשר, נחש, טאו (רץ מים), טאי (ציפור מיתולוגית), תרנגול, קוף, סנונית, דרקון.

לימוד שינג אי כולל גם שימוש בכלי נשק מסורתיים שונים: מקל קצר, מקל ארוך, חרב ישרה, כידון וחרב דאו. 

ההיסטוריה של שינג אי צ'ואן

ההיסטוריה של השינג אי עתיקה ביותר ומלווה בלא מעט מסתורין. המצאת השיטה מיוחסת לגנרל הסיני יו פיי (Yueh Fuei), גיבור מפורסם שחי בזמן שושלת סונג (960 – 1279 לספירה). אולם לאור מורכבותה של השיטה, יתכן ומקורותיה עתיקים אף יותר.

עדויות ברורות אודות השינג אי קיימות רק החל מהמאה ה 17, תקופתו של צ'י לונג פנג (Chi Lung Feng) שלמד את השיטה בהרי טסו נאן (Tsung Nan) שבמחוז שנקסי (Shanxi). לונג פנג נחשב כאביו המודרני של השינג אי וכל המאסטרים עד היום משתייכים לשושלת של המורים שייסד. גרנד מאסטר וונג שו צ'ין וגרנד מאסטר וונג פו לאי משתייכים גם כן לשושלת זו.

את השינג אי אפף תמיד ענן של  אגדות. גרנד מאסטר וונג שו צ'ין היה מספר על מורה השינג אי האגדי קואו יון שאן (Kuo Yun-Shen) שהיה מורה מורהו:

"יום אחד הגיע קואו לעיר בה חי מורה מפורסם לאמנות לחימה. אותו מורה דרש מקואו להוכיח את כישוריו מולו. קואו סירב אולם אותו מורה התעקש עד שלבסוף נאלץ קואו להגן על עצמו וכתוצאה מכך פגע באותו מורה. שליטה של העיר כעס וציווה לכלוא את קואו. 

שלוש שנים בילה קואו בכלא כשידיו ורגליו כבולים בשלשלאות. מיד משיצא מהכלא קרא עליו תיגר תלמידו של אותו מורה. אנשים רבים נאספו, לא רק מפני ששמו של קואו נודע למרחקים אלא גם מפני שידעו שקואו בילה שלוש שנים בכלא, רתוק לשלשלאות, מבלי שיוכל להתאמן. 

התלמיד תקף, קואו הגיב והעיף את התלמיד למרחק של שמונה מטרים, שם הוא התמוטט ונפל. קואו השתמש בתנועת הנמר של השינג-אי, התנועה היחידה אותה יכול היה לתרגל עם שלשלאות על ידיו."

שינג אי במרכז הישראל לטאי צ'י

שינג אי הוא אחד משלושת אבני היסוד של שיטת צ'אנג מינג. אימון שינג אי גורם לצ'י לנוע בגוף מהר יותר יחסית לאימון טאי צ'י ונותן הבנה מעמיקה יותר של אופן יצירת הכוח. לכן במרכז הישראלי לטאי צ'י אנו מעודדים את התלמידים לקחת חלק בשיעורי השינג אי כבר מהיום הראשון. 

במרכז קבוצות המלמדות את הבסיס של השינג אי, חמשת האלמנטים ושתים עשרה החיות. בנוסף לומדים בקבוצות הללו קאטות בסיסיות של מקל קצר וחרב ישרה.

בקבוצות מתקדמות יותר לומדים קאטות מורכבות יותר ושימוש בכלי נשק נוספים. 

באימוני הפוש הנדס ניתן להתאמן ביישום של פא ג'ינג במהלך תרגול חי בסביבת אימון מבוקרת. כתוצאה מכך ניתן להבין טוב יותר ולהתחיל ליישם פא ג'ינג גם בטכניקות טאי צ'י ובה גואה, מה שמגדיל באופן משמעותי את יעילותן.