בה גואה

בה גואה ז'אנג הוא האוצר של שיטת צ'אנג מינג. סגנון לחימה המתבסס על אסטרטגיות התחמקות מתקדמות וטכניקות לחימה מטווח קרוב. משתלב בצורה מושלמת עם הטאי צ'י והשינג אי ליצירת אמנות לחימה משולבת אפקטיבית.

בה פירושו "שמונה" וקואה פירושו "כיוון", כשהכוונה היא לשמונת הכיוונים מהם בנוי מעגל האי-צי'נג. מעגל זה הוא מעין דיאגרמה המנסה להסביר בצורה חזותית ואסוציאטיבית תפיסת עולם סינית עתיקה הרואה במציאות תנועה של השתנות מתמדת. המילה ז'אנג פירושו "כף יד" ואכן, הסגנון מאופיין בשימוש נרחב בכף יד פתוחה.

אימון בה גואה

המאפיין הבולט ביותר של אימון בה גואה הוא ההליכה במעגל. המתרגל צועד ומבצע את התנועות השונות על היקפו של המעגל. מגוון הקאטות והתנועות בבה גואה הוא אדיר וכולל פניות, הטעיות, התחמקויות ותקיפות. הרעיון המרכזי הוא להוביל את היריב פנימה אל תוך המעגל או לאגף אותו מבלי שיהיה צורך להיתקל בו ישירות.

כמו השינג אי והטאי צ'י, גם סגנון הבה גואה כולל שימוש בכלי נשק שונים ביניהם מקל ארוך, שתי חרבות ישרות, חרב דאו, חנית ונשק ייחודי לשיטה – יין יאנג. כמו כל תרגולי הבה גואה, גם התרגול בנשק הוא בהליכה במעגל. 

בשלבים הראשונים של האימון מתרגל התלמיד רק את ההליכה במעגל. בשלב השני נלמדות קאטות בסיסיות ובשלב מתקדם יותר קאטות מורכבות וקאטות של כלי נשק.

ההיסטוריה של הבה גואה

ההיסטוריה של הבה גואה מעורפלת ביותר ולא ידוע בוודאות כיצד נוצרה. התייחסויות ראשונות לאמנות זו קיימות רק מסוף המאה ה 18 ויתכן שמדובר בסגנון מודרני יחסית. המסורת מספרת על טונג האי צ'ואן (Tung Hai Chuan) כאדם שהביא את הבה גואה לעולם. 

לפי האגדה, שני נזירים מתבודדים שהצילו את טונג האי צ'ואן על הר אומיי (Omei) שבמחוז סצ'ואן והם שלימדו אותו את הבה גואה. כיום ישנן שיטות רבות של בה גואה הנלמדות ברחבי העולם, אך רק כתריסר מתוכן ניתן ליחס לשושלת המורים שתחילתה בטונג האי צ'ואן. 

סיפורים ומיתוסים רבים נרקמו סביב הבה גואה, אחת מופלאה יותר מהשניה. טונג האי צ'ואן הפך לאגדה מהלכת עוד בחייו ורבים הסיפורים המתארים את כישוריו המופלאים. תלמידיו סיפרו כי פעם בעת מנוחה הסבו אל השולחן שעה שטונג עצמו ישב שעון כנגד הקיר הנגדי, שקוע בהרהורים. לפתע התמוטט עליו הקיר. תלמידיו שמיהרו אליו, הלומי רעם, לא מצאו אותו בין ההריסות עד שהתגלה לעיניהם הנדהמות מנמנם על כיסא ליד השולחן אליו הסבו קודם לכן. 

סיפור אחר מספר על טונג שנרדם על הספה בערב חורפי קר. אחד מתלמידיו ניגש ופרש עליו שמיכה, אך זו נחתה על ספה ריקה. כשנשא התלמיד המשתאה את עיניו כבר ישב טונג בקצהו השני של החדר מתבדח על חשבונו.

גרנד מאסטר וונג שו צ'ין החל ללמוד בה גואה בגיל 18 תחת הדרכתו של המורה הידוע צ'אנג צ'או טונג (Chang Chao Tung). מורהו של צ'אנג צ'או טונג היה מה ווי צ'י (Ma Wei Chi) שלמד ישירות אצל טונג האי צ'ואן. גרנד מאסטר וונג שו צ'ין מייצג איפוא את אחת מאותן שושלות, שתחילתה במייסד השיטה עצמו.

בה גואה במרכז הישראלי לטאי צ'י

האימון בבה גואה משכלל את תנועת התלמיד והופך אותה לרב מימדית, עקיפה וחמקנית. את היכולות האלו חשוב לפתח ממש מתחילת הלימוד ולכן אנו מעודדים את כל התלמידים להתחיל לתרגל בה גואה כבר מתחילת לימודיהם במרכז, במקביל לתרגול טאי צ'י ושינג אי.  

בקבוצות הבסיס של הבה גואה לומדים את הצעדים הראשונים, ההליכה במעגל והקאטה הבסיסית ביותר. בקבוצות מתקדמות יותר לומדים קאטות נוספות, מורכבות יותר, ושימוש בנשקים. 

מגוון הקאטות בבה גואה הוא עשיר ביותר. הכמות והמורכבות של האימונים, ביחד עם ההשפעה העמוקה על הגוף והנפש, הופכים את האימון בבה גואה לחוויה יוצאת מגדר הרגיל.